Sağlık

Sağlıklı bir ilişkiye ne dersiniz?

Esmanur GÜLBAHAR – M. Taha ÇELİKBAŞ – Duysun Herkes / BURSA (İGFA)-Uzman Psikolog Uğur Kartum, son dönemlerde sorunlu ilgi alanlarının arttığına ve sağlıklı ilginin temel özelliklerini incelerken kendimize sormamız gereken değerli sorular olduğuna dikkat çekerek, Herkes Duyuyor’un mikrofonuna bahis konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Son dönemde danışan profilini incelediğimizde 30-50 yaş arası evli kadınların gelme olasılığının daha yüksek olduğunu gördüklerini belirten Kartum, “Bazen uzun süreli ilişki veya nişanlılık dönemlerinde psikoterapi ihtiyacı doğabiliyor. Ülkemizde problemli. ilgileri eskiye göre oldukça artıyor.Bunun bazı organik sebepleri olabilir.İnsanların psikoterapiye ihtiyacı biraz daha az.Sabırlı olmak veya bireysel yaşamlarında mutsuz süreçleri devam ettirmek veya kendi sorunlarını çözemeden bir ilgiye başlamak, İlişkilerin bazı temel özellikleri vardır. Bunları incelerken kendimize şunu sormalıyız: ‘Ben kimim? Neyim? Hayattan ne bekliyorum? Eşim benim ihtiyaçlarımı karşılayabilecek mi? onunla bir yolda yürüyebilecek misin?’ Her çıkar aslında bir çıkar bağıdır ve bu çıkarlar ortak noktada buluştuktan sonra devam eder.Arkadaşlık çıkarları da böyledir.İnsanların çıkarları çatıştığında ya da anlaşamadığında özellikle evlilik ve evlilik dönemlerinde çıkarları sürdürmek çok daha zordur. ‘ sorularına cevap vermeleri gerekiyor.” dedi.

ÇİFT TERAPİSİNİN DEĞERİ NEDİR?

Çift terapisinin önemine değinen Kartum, “Farklı şekillerde gelebilirler, bir araya gelebilirler. Öncelikle çift terapisindeki en büyük sorun bir tarafı zorlayan süreçtir. Sürecin ilerlemesi çok daha zor. Her iki taraf da ‘Evet bir sorunumuz var, bu sorunumuz var. Bunu aşmamız ve ilişkimiz için çözüm aramamız lazım’ diyebilmeleri lazım. Gelin bir uzmana danışalım ve evliliğimiz için en iyi süreci yönetelim. Bu çok değerli bir nokta. Bu konuda anlaşmak, sürecin sağlıklı ilerlemesinde en değerli unsurlardan biridir.”

kemerhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu