Ekonomi

İlaçta yüzde 30,5 artış oldu

Investing.com – İlaç fiyatlarını belirlemek için kullanılan euro kuru %30,5 arttı.

23 Temmuz 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ilaç fiyatlarında kullanılan euro kuru yüzde 30,5 artırılarak 14.0387 TL oldu.

Karar bugün yürürlüğe girdi.

Yapılan son artışla birlikte fiyat korumalı işlerde kantarı bedeli 48,41 TL olarak belirlenirken, diğer işlerde kantarı 25,30 TL olarak belirlendi. Dönemsel avro bedeli güncellemesinde 7. madde kapsamında uygulanan kesintili 4 TL’ye kadar olan zamların dikkate alınmayacağı belirlendi.

“Uyuşturucu krizi” nasıl çözülecek?

Eczacılık meslek kuruluşları, Türkiye’de 650’den fazla ilacın temininde önemli sorunlar olduğunu söylüyor. Artan döviz kuru ve planlama aksamaları nedeniyle Türkiye’nin daha önce hiç yaşanmamış bir uyuşturucu kriziyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı ise ecza depoları ve eczanelere yapılan stok kontrollerinin sıkılaştırıldığını söylüyor.

Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı ekonomik sorunlar da uyuşturucu krizinin nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Eczacılara göre artış yeterli değil

Ancak eczacılara göre, hükümetin ilaç firmaları için belirlediği satış kuru hala reel döviz kurunun altında olduğu için artış beklenen etkiyi yaratmadı.

İlaç fiyatlamasında belirlenen sabit kur ile reel kur arasındaki fark açıldıkça piyasada bulunmayan ilaç sayısının giderek arttığı belirtiliyor.

Uyuşturucu Artırımına İlişkin Kararın Tam Metni (PDF)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu