Haber

Dr. Hasan Yükselen: Kuşak ve Yol Girişiminin Kapıları Tüm Ülkelere Açık

Dosya Boyutu: 111.77MB

1. Yük trenlerinden çeşitli görüntüler

3. Yük trenlerinden çeşitli görüntüler

AnkaraDış Politika Enstitüsü Güvenlik ve Stratejik Araştırmalar Direktörü Dr. Hasan Yükselen, Çin’in önerdiği Üretim ve Yol Girişimi’nin ortak ve işbirlikçi refah hedefiyle kurulduğunu ve kapısının tüm uluslara açık olduğunu belirtti.

“Bağlanabilirliğin artması, çeşitlendirmeyi teşvik ettiği için ulusların bağımlılıklarını azaltıyor. Ancak daha da önemlisi, Üretim ve Yol Girişimi hiçbir kısıtlama ve koşul getirmeyen, ayrım çizgilerini derinleştirmeyen, tüm uluslara açık bir proje olarak öne çıkıyor. Bu açıdan bakıldığında inisiyatifi güçlü kılan dışlayıcı çizgiler çizmek değil kapsayıcı olmaktır. Konsey inisiyatif, karşılıklı ve işbirlikçi refah inşa etmektir. Bahsettiğim gibi ‘birlikte olmak’ kavramı burada çok önemli. ‘Ben yaptım, sen de ona göre hareket etmelisin’ gibi bir yaklaşımdan ziyade katılıma yönelik bir yaklaşımdır. “Bu sürece istekli ülkeleri de dahil ediyor. Ülkelere kendi çıkarlarını ve endişelerini dikkate alarak koşulları şekillendirme şansı veriliyor, onların deneyimleri ve katkıları memnuniyetle karşılanıyor.”

Yükselen, geçen hafta Pekin’de düzenlenen 3. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu’nda Çin’in yüksek kaliteli Kuşak ve Yol iş birliğini desteklemek için atacağı sekiz önemli adıma da övgüde bulundu.

“İklim değişikliğinin vahim sonuçlarıyla karşı karşıya kaldığımız bu dönemde yeşil kalkınma büyük değer taşıyor. Gelecek nesillere daha yeterli bir dünya borçluyuz. Daha güzel, yüksek teknolojiyle gelişmiş, çevreye duyarlı, güçlenmiş bir gelecek inşa etmeliyiz. kapsayıcılıkla.”

Xinhua Haberler Ajans muhabirleri Ankara’dan haber veriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Gerçek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu